PabloX - elektrotechnika

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Teplomer k PC

Tlačiť PDF
Užívateľské hodnotenie: / 14
SlabéDobré 
Teplomer s čidlom DS18B20 s pripojením cez COM port.
foto
Celé zapojenie je veľmi jednoduché, na meranie teploty je použité známe Dallas čidlo DS18b20 v dvojvodičovom zapojení. Toto čidlo patrí medzi najpresnejšie (presnosť 0,5°C). Obslužný program komunikuje s čidlom cez univerzálnu 1-Wire® zbernicu. Je možné pripojiť aj niekoľko čidiel paralelne a merať tak teplotu na rôznych miestach, túto možnos? ale nemám vyskúšanú. Samotný HW je veľmi jednoduchý, obsahuje len pár bežných súčiastok. Kábel k čidlu som použil 5m netienenej dvojlinky.

Obslužný program sa volá LogTemp a možno ho stiahnuť z tejto stránky https://www.mrsoft.fi/ohj01en.htm Obsahuje funkcie napríklad zobrazovanie teploty v SysTray (lišta vedľa hodín), export nameraných hodnôt do HTML a ich prenos na FTP server, vykresľovanie do grafu atď. Pod Win7 je potrebné program spustiť ako správca.

Ešte pred inštaláciou LogTemp je potrebné stiahnuť iButton ovládače z tejto stránky https://www.maxim-ic.com/products/ibutton/software/tmex/index.cfm V nastaveniach vyberieme adaptér DS9097E a príslušný COM port v ktorom je pripojený teplomer.
Poznámka k zapojeniu: Pokiaľ sa Vám nebude dariť rozbehať meranie, modifikujte schému pridaním trimra podľatejto stránky.

sch
Schéma zapojenia teplomera
scr
Obslužný program
scr2
Zobrazenie hodnôt exportovaných na web do HTML
foto
Teplomer a prevodník USB-COM
Posledná úprava Sobota, 18 Máj 2019 14:57