PabloX - elektrotechnika

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Elektronický časový spínač

Tlačiť PDF
Užívateľské hodnotenie: / 2
SlabéDobré 
Elektronický časový spínač pre zariadenie s napájaním 230V.
foto


POZOR! V zapojení sa pracuje s nebezpečným sieťovým napätím, hrozí úraz el. prúdom. Autor nezodpovedá za škody na majetku alebo zdraví spôsobené zariadením!

Nakoľko starý mechanický časový spínač, tzv. prasa začal dosluhovať a časoval si ventilátor ako sa mu zachcelo, bol som postavený pred problém ako ho nahradiť, najlepšie elektronicky. Ako prvý ma napadol jednoduchý MKO s obvodom 555 ale nakoniec som použil obvod 4541 čo je CMOS programovateľný časovač.

Obvod 4541 je zapojený ako klasický časovač, u ktorého je doba zopnutia daná súčiastkami C2, R4 a nastavením trimra R10. Pri minimálnom odpore trimra som nameral čas asi 36s, po miernom pootočení som sa dostal na 2min ktoré som potreboval. Vstupný impulz z tlačítka spínajúceho fázu je privedený na vývod T, následne je napätie znížené a stabilizované na 12V diódou D4 a privedené na vývod 6 (spúšť) časovača a tým sa časovač spustí. Napájanie je riešené kondenzátorovým zdrojom prúdu keďže celé zapojenie odoberá nepatrný prúd. Tu pripomeniem, že kondenzátor C5 musí byť určený na sieťové napätie aspoň 275VAC/X2. Rezistory R1 a R2 slúžia na vybitie kondenzátora po odpojení napájania. Výstup časovača spína obvod pre spínanie triaku v nule aby sa eliminovalo rušenie vznikajúce jeho spínaním. Na výstupe je triak TIC206D ktorý je na 40W Mezaxiál kúsok predimenzovaný, ale mám istotu, že to vydrží. Celý časovač je istený poistkou 2A.

Schému a návrh DPS pre program EAGLE je možné stiahnuť <tu> .

schema
Schéma zapojenia

foto

Posledná úprava Utorok, 21 Máj 2019 20:15  

Bannery

Štatistiky


TOPlist