PabloX - elektrotechnika

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Barometer

Užívateľské hodnotenie: / 9
SlabéDobré 
Návod na výrobu jednoduchého barometra s ATMEGA a senzorom BMP180.
foto
Nakoľko má už človek času menej, občas ale dostanem chuť si len tak niečo vyrobiť, vyblázniť sa. Rovnako to bolo aj pri tejto konštrukcii. Napadlo mi vyrobiť si jednoduchý barometer, kúsok sa pohrať s programovanim a pridať sem novú konštrukciu. Takže ak sa Vám starý mechanický barometer rozbil, mám pre Vás náhradu :)

Celá schéma je pomerne jednoduchá. Jadrom je procesor ATMEGA16, ktorý sa stará o meranie a zobrazovanie údajov. Pôvodný pokus bol použiť ATMEGU8, pre použitie LCD z nokie 3310 mal ale málo pamäte. Ako senzor som použil typ BMP180 - hotovú doštičku kúpenú ne Ebay za pár dolárov, viď info a foto nižšie. Ako zobrazovací prvok je použitý vyššie spomenutý LCD obsahujúci radič PCD8544 pre ktorý som vytvoril jednoduchú grafiku. Napájanie 3,3V zabezpečuje LDO stabilizátor  MCP1703CB, prípadne iný s výtupom 3,3V. Odber celáho zariadenia je do 1,5mA. Procesor ďalej odosiela dáta po sériovej linke napr. do PC.


schema 
Schéma zapojenia (väčše rozlíšenie)

Program pre procesor vo formáte .hex . Poistky treba nastaviť nasledovne - low: 0xE1 high: 0xD9


senzor
Doska so senzorom BMP180 zakúpená z Ebay a použitá v tomto zapojení. Obsahuje LDO stabilizátor s výstupom 3,3V, dva pull-up rezistory medzi SDA,SCL a Vcc. Komunikácia po i2c prebiaha na 3,3V úrovniach(!). Pre použitie v tomto barometri je potrebné vyletovať stabilizátor a prepojiť vstup a výstup (fotka vpravo). Získaný stabilizátor som následne použil v tomto zapojení.


lcd
Keďže sa mi nepáčilo použitie klasického znakového LCD s radičom HD44780, rozhodol som sa zrecyklovať starú známu NOKIU 3310 a získal som z nej grafický LCD 84x48 pixelov s radičom PCD8544. Kto chce svoju NOKIU aj naďalej používať ako obranný prostriedok, na Ebay je možné LCD zakúpiť za pár dolárov :) LCD som umiestnil na kus DPS ktorá slúži ako redukcia. Na jednotlivé piny LCD som napájkoval tenučké vlákna z lankového vodiča (na kontakty LCD treba spájkovať rýchlo). Na druhej strane je klasická kolíková lišta s rozostupom 2,54mm.


dps
Osadená DPS. Okrem SPI, UART-u som vyviedol na kolíkové lišty aj 3 piny z procesora a napájanie (pre prípad, že ma barometer omrzí :) ). Samozrejme, nepozornosťou som pri návrhu zle otočil pinhead pre LCD, tak som ho musel predrôtovať. Preto DPS neuverejňujem.


final
Hotový barometer. Uznávam,procesor by sa viac hodil v SMD ale klasická montáž je pre mňa jednoduchšia.


terminal
Prenos údajov cez UART do PC. Ako prevodník som použil klasiku s FT232. Nepripájať na port s RS232 úrovňami!


Podľa::
https://davidegironi.blogspot.sk/2012/10/avr-atmega-bmp085-pressure-sensor.html
https://fandigunawan.wordpress.com/2008/06/18/lcd-nokia-3310-pcd8544-driver-in-winavravr-gcc/

Posledná úprava Utorok, 21 Máj 2019 11:40  

Bannery

Štatistiky


TOPlist