PabloX - elektrotechnika

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Detektor dymu TESLA MHG103

Tlačiť PDF
Užívateľské hodnotenie: / 8
SlabéDobré 
Pri prehrabávaní súborov v PC som náhodou narazil na fotky rozobratého detektora dymu, ktorý vyrábala TESLA a má označenie MHG103. Pridávam ich teda sem ako zaujímavosť.
foto
Je to viac menej spomnienka na internátne časy, kedy na každej izbe visela zo stropu divná vec, starý typ požiarneho hlásiča ionizačného typu. Mal označenie MHG103 a vyrábala ho TESLA. Citlivosť mal celkom slušnú, stačili kúsok prihorené hrianky a už letela vrátnička hore schodmi s krikom, komu čo prihorelo. Samozrejme, študenti boli vynachádzaví a tak požiarny hlásič neraz nafasoval obal z mikroténového sáčku resp. inej gumenej ochrany :)

Jedného dňa to ani mne nedalo a tak som sa rozhodol hlásiť podrobiť krátkemu testu. Hlásič sa skladá z pätice pevne namontovanej na stenu a samotnej hlavice hlásiča s elektronikou. Nebol teda problém odmontovať hlavicu. Podobne sa dal hlásič resetnúť, keď sa už spustil poplach, napríklad z vyššie spomenutých hrianiek.

Napájacie napätie hlásiča je 24V. Na 4-pinovej pätici sú vyvedené 2xGND, Vcc a Výstup.

Hlásič je ionizačného typu, ktorý dnes už moc nevidieť z dôvodu, že obsahuje rádioaktívny prvok. V prípade tu spomenutého MHG103 je to Amerícium-241, čiže vznikajú problémy s likvidáciou použitých požiarnych hlásičov. Toto nehrozí u dnes veľmi rozšírených optických.

"Po pripojení elektrického napätia medzi elektródy vzniká elektrické pole. Ióny sú priťahované k elektródam s opačným nábojom, niektoré ióny kolidujú a následne rekombinujú, ale celkovo je výsledkom pripojenia napätia vznik slabého elektrického prúdu medzi elektródami. V mieste medzi referenčnou a snímacou dymovou komorou je umiestnená snímacia elektróda, ktorá slúži na premenu kolísania prúdu v komore na napätie. Keď dymové častice vstúpia do ionizačnej komory, zrážajú sa s iónmi vzduchu. To spôsobuje, že prúd tečúci cez ionizačnú komoru sa zmenší. Tento efekt je väčší v dymovej ako v referenčnej komore, kam je prístup dymových častíc obmedzený. V dôsledku toho sa na snímacej elektróde zvyšuje kladný potenciál.

Princíp ionizačných detektorov sa používa iba u bodových hlásičov. Hlásiče sú vhodné do prostredia, kde sa predpokladá v začiatočnom štádiu požiaru tvorba neviditeľných či viditeľných dymových aerosólov vznikajúcich najmä horením materiálov otvoreným plameňom, kde je veľkosť dymových častíc do 0,3 µm. Nie sú vhodné do priestorov, kde vzniká dym a aerosóly pri technologickom procese. Z ekologických dôvodov (problémy s likvidáciou prípadne uskladnením starých, použitých detektorov) sa v súčasnosti použitie ionizačných detektorov obmedzuje"(zdroj: link )

foto
Rozobratý hlásič

foto
Vrchná pätica s upozornením na obsah rádioaktívneho Amerícia-214


foto
Plošný spoj osadený klasickými súčiastkami TESLA, v strede olovená komora s Ameríciom-241


 foto

foto
Ááá, nezabudlo sa ani na klasický Teslácky "hovňák" :)

zapojenie
Pinout hlásiča
Posledná úprava Utorok, 21 Máj 2019 11:21  

Bannery

Štatistiky


TOPlist