PabloX - elektrotechnika

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Elektronická sviečka

Užívateľské hodnotenie: / 15
SlabéDobré 

Jednoduchá imitácia sviečky avšak na batérie.

Toto zapojenie imituje klasickú sviečku, lenže v tomto prípade ide o sviečku napájanú baterkami. Namiesto ozajstného plameňa v nej svieti LED dióda, ktorá sa rozsvieti vždy po zotmení.

Popis je jednoduchý: Do tranzistora T1 je pri tme cez trimer R1 prepúšťaný prúd podľa prítomného svetla na fotodióde. Keď na ňu dopadá svetlo, fotodióda je otvorená a báza tranzistora uzemnená. Keď však začne svetla ubúdať, fotodióda je menej otvorená a prúd do bázy tranzistora sa zväčšuje. Pri úplnej tme je dióda zatvorená (podľa nastavenia trimra R1) a tranzistor je otvorený. Trimer R1 je pre nastavenie citlivosti zariadenia.
Schema zapojenia
Schéma zapojenia
Sviečku som umiestnil do rúrky s priemerom 4cm a výškou 10cm - na vrchu je tienítko vyrezané z krabičky od TIC-TAC a prebrúsené šmirgľovým papierom. LED-ku treba umiestniť tak, aby sa dotýkala tienítka pod uhlom asi 45°. Ostatná elektronika aj baterky sú umiestnené vnútri rúrky. Na napájanie som použil tri nabíjacie AAA články zo starého mobilu. Zvyšok konštrukcie je vidieť na obrázku.
Mech. prevedenie
Mechanické usporiadanie

Fotka svie?ky
Fotka sviečky (klikni pre zväčšenie)

Fotka v tme
Fotka v tme (klikni pre zväčšenie)

Zoznam súčiastok
R1 - 100K (pod?a typu tranzistora)

R2 - 220R

T1 - KFY 46

D1 - Fotoodpor
Uverejnené na pôvodnej stránke 9.2.2005


Posledná úprava Streda, 22 Máj 2019 21:03  

Bannery

Štatistiky


TOPlist