PabloX - elektrotechnika

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Pripojenie GPS k PDA

Tlačiť PDF
Užívateľské hodnotenie: / 2
SlabéDobré 
Jednoduchá navigácia vyrobená spojením GPS a PDA.
Pripojenie GPS k PDA - PabloXAutor neberie žiadnu zodpovednosť za škody spôsobené zariadením.

Doma sa mi povaľovalo staršie GPS od firmy GARMIN typu eTrex SUMMIT a mám PDA HP iPaq h5500, ktoré má sériový port ale nemá GPS. Vedel som, že tieto dve veci možno spojiť a vznikne riadne GPS aj s farebným displayom a hlasovou navigáciou. Originál prepojka PDA - GPS stojí asi 20 dolárov a bol by som blbý si ju kupovať, tak som to vyriešil po svojom. Upravil som si nabíjací konektor pre PDA (jeho konštrukcia je taká, že do konektoru sa zastrčí nabíjačka a konektor sa strčí do PDA), ale v konektore sú vyvedené aj piny sériového portu. Úprava je popísaná ďalej.

Úplné zapojenie konektora

cable
Nákres prepojenia
Poznámka: Vodič označený červenou nemusíte zapájať, prišiel som nato náhodne pri pokusoch - PDA nič neposiela do GPS, iba GPS posiela dáta do PDA, čiže jednosmerný prenos GPS -> PDA. Pri troche snahy by šlo dáta preniesť aj bezdrôtovo, niekedy sa o to pokúsim.


Aby sa Vám jednoduchšie hľadali piny 7,8, prikladám aj fotky konektora s náčrtom na ktorom vývode sa ktorý pin nachádza, lebo z vyššie uvedeného obrázku som to nevyčítal kôli jeho zlej kvalite. Správne zapojenie si radšej prepísknite merákom.

foto
Vrchná časť konektoru (PDA klávesnicou navrch), pin 8 (signál TXD, spojiť s GPS RXD), 10tka je na kovovom obale (spojiť s GPS GND)

foto
Spodná časť konektoru - pin 7 (signál RXD, spojiť s GPS TXD)

foto
Nabíjací konektor a na ?om vyvedené vývody RX, TX, GND na pripojenie dutinkovej lišty

foto
Hotový kábel

foto
Upravené pripojenie na GPS. Nemal som protikus na originálny konektor a pri pokusoch o jeho výrobu som originálny konektor na GPS trošku dobabral. Tak som do GPS vyvŕtal dierky a strčil do nich kolíčky na dutinkovú lištu. Má to menšiu nevýhodu, že sa na kolíčky môžete napichnú? ale zase je to lepšie ako pôvodný konektor.

foto

A už to fičí, len bez signálu GPS ktorý v budove nechytíte

Ešte je potrebné správne nastaviť komunikačný protokol na GPS. Choďte do Menu > Nastavenia > Pripojenia > I/O format a zvoľte RTCM/NMEA. Pokiaľ budete GPS pripájať k PC, nastavte protokol GARMIN.

Keď máme všetko prepojené, teraz nám už len chýba obslužný naviga?ný softwér. Nebudem tu zverejnovať žiadne konkrétne linky, len Vás navediem na stránku https://www.4allmobile.eu , kde si isto rýchlo vhodný SW nájdete. Ešte doplním, že program ROUTE 66 asi nepodporuje pripojenie GPS cez sériový port, iba cez bluetooth. Odskúšal som program IGO a s tým všetko bežalo ako malo. Viac nájdete na vyššie uvedenej stránke.

Zdroj:
https://pinouts.ru/PDA/ipaq_22p_pinout.shtml

https://www.4allmobile.eu 

Posledná úprava Sobota, 18 Máj 2019 20:36  

Bannery

Štatistiky


TOPlist