PabloX - elektrotechnika

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

FM vysielač riadený kryštálom

Tlačiť PDF
Užívateľské hodnotenie: / 18
SlabéDobré 
Potreboval som nejako dostať audio z mobilu do rádia. Najjednoduchším riešením bol nejaký jednoduchý vysielač v pásme FM. Stačilo mono a nemusela to byť extra kvalita. Na stránke svetelektro.com som našiel zapojenie FM ploštice riadenej kryštálom (žiadne cievky), ktoré som mierne upravil a použil na môj účel.

 img

UPOZORNENIE! Používanie takýchto zariadení je na Slovensku zakázané a jeho používaním môžete zarušiť komerčné stanice. Autor v žiadnom prípade neruťí za škody alebo problémy spôsobené jeho používaním, všetko robíte na vlastné riziko.

Na pôvodnej stránke nájdete úplný popis ako to celé funguje, ja tu dám len niečo z toho aby tu bol aspoň nejaký text :) Takže oscilátor kmitá na základnej harmonickej danej kryštálom (medzifrekvenčným filtrom) X1, v tomto prípade 10,7Mhz - bežne používaný ale možno voliť aj iné frekvencie. Po zosilnení a vytvarovaní na pravouhlý signál ide do antény. Výstupný signál obsahuje veľa harmonických, ktoré sú násobkom základnej frekvencie (10,7Mhz). Vysielač teda naladíte na jednotlivých násobkoch základnej harmonickej, čiže 10,7Mhz ; 21,4Mhz ; 32,1Mhz ... 85,6Mhz ; 96,3Mhz ; 107Mhz... Ako vidieť, posledné dve frekvencie spadajú do pásma FM. Upozorňujem, že z vlastnej skúsenosti som vysielač nenašiel presne na týchto frekvenciách, skutočná frekvencia bola u mňa posunutá asi o 0,8Mhz smerom nadol. Zo stereo signálu je vytvorený mono pomocou rezistorov R5, R6 (sú zaletované priamo v JACKu  takže na DPS osadené nie sú) a týmto signálom je modulovaný varikap D1 - myslím, že vyhovie ľubovoľný typ, nájdete ich napríklad v starých kanálových voličoch. Ako anténa poslúži kus drôtu.

schem
Schéma zapojenia


foto
FM vysielač vstavaný do krabičky


dps 
Rozmiestnenie súčiastok na DPS. Žltý vodič je prepojka, DPS je potrebné pri tlačení zrkadlovo otočiť. Na stiahnutie vo formáte EAGLE 4.11 <TU>.

 Zdroj zapojenia: www.svetelektro.com


Posledná úprava Štvrtok, 23 Máj 2019 10:55  

Bannery

Štatistiky


TOPlist